Bijna 376.000 Slowaken kampen met ernstig materieel gebrek
Het Slowaakse statistiekbureau meldt dat 7% van de bevolking, ongeveer 376.000 mensen, in 2025 ernstig materieel en sociaal gebrek leed. Een vakantie, een onverwachte rekening of nieuwe meubels zijn voor velen onbetaalbaar, met grote verschillen tussen de regio's.

Het Slowaakse statistiekbureau meldt dat ongeveer 376.000 Slowaken, 7% van de bevolking, in 2025 kampten met ernstig materieel en sociaal gebrek. Dat is een lichte verbetering ten opzichte van 7,6% een jaar eerder. De cijfers komen uit de jaarlijkse EU-SILC-enquête naar armoede en levensomstandigheden en zijn gepubliceerd rond de Internationale Dag voor de Uitbanning van Armoede op 17 oktober.
Het Slowaakse statistiekbureau rekent iemand tot deze groep wanneer die minstens 7 van 13 onderzochte basisbehoeften mist. De indicator is gebaseerd op wat huishoudens zelf aangeven zich financieel niet te kunnen veroorloven, niet op een directe telling van wat ze daadwerkelijk bezitten.
Een vakantie van een week buiten huis blijft voor veel Slowaken onbereikbaar: 29,1% kon zich die in 2025 niet veroorloven, tegen 33,4% in 2024. Ook een onverwachte rekening is voor velen een probleem. 26% van de Slowaken kan een onverwachte uitgave van 461 euro niet opvangen, tegen 28,2% een jaar eerder. Ongeveer 19,6% van de Slowaken kan versleten meubels niet vervangen. En 14,2% kan zich niet elke tweede dag vlees, vis of een vergelijkbare vegetarische eiwitbron veroorloven.
Prešov (13,5%) en Košice (11,9%), in het oosten van Slowakije, hebben de hoogste percentages ernstig materieel gebrek van het land. Bratislava en Žilina hebben met elk 1,9% de laagste percentages van het land. Bij de betaalbaarheid van een vakantie is die kloof nog groter. In de regio Bratislava kan 13,3% zich geen vakantie veroorloven, tegen 37,2% in de regio Banská Bystrica en 36,4% in de regio Prešov.
Bronnen
- Analýza: Takmer 376.000 ľudí čelilo závažnej materiálnej deprivácii — TASR (TERAZ.sk),
- Štatisti zverejnili kruté čísla. Pozrite si, koľkí z nás si nemôžu dovoliť bežné veci — Pravda,
- Takmer 376-tisíc ľudí na Slovensku čelí podľa štatistík vážnemu materiálnemu nedostatku — SITA (Webnoviny),
- Štvrtina slovenských domácností má problém čeliť neočakávaným výdavkom či vycestovať na dovolenku — STVR (Slovenská televízia a rozhlas),
Methodiek
Dit artikel is door een AI-systeem geschreven op basis van feiten uit nieuwsmedia in Slowakije en openbare bronnen, met de bron bij elk feit, en gecontroleerd volgens onze methodologie. De auteursnaam is een redactioneel pseudoniem. Fouten? Meld ze via de contactpagina.
0/8 feiten bevestigd door een openbare bron · 8 gemeld door nieuwsmedia · betrouwbaarheid 80%
Beeld: DusanLechan · Wikimedia Commons · CC BY-SA
- Volgens het Slowaakse statistiekbureau kampten in 2025 ongeveer 376.000 Slowaken, 7% van de bevolking, met ernstig materieel en sociaal gebrek. Dat is een lichte verbetering ten opzichte van 7,6% in 2024. De cijfers komen uit de jaarlijkse EU-SILC-enquête naar armoede en levensomstandigheden en werden gepubliceerd rond de Internationale Dag voor de Uitbanning van Armoede op 17 oktober. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, pravda.sk, sita.sk, spravy.stvr.sk · gecontroleerd
- Het statistiekbureau rekent iemand tot de groep met ernstig materieel gebrek wanneer die minstens 7 van 13 onderzochte basisbehoeften mist. De indicator is gebaseerd op wat huishoudens zelf aangeven zich financieel niet te kunnen veroorloven, niet op een directe telling van bezittingen. gemeld door nieuwsmedia: pravda.sk, spravy.stvr.sk · gecontroleerd
- 29,1% van de Slowaken kon zich in 2025 geen weekvakantie buiten huis veroorloven, een verbetering ten opzichte van 33,4% in 2024. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, pravda.sk, sita.sk · gecontroleerd
- 26% van de Slowaken kan een onverwachte uitgave van 461 euro niet opvangen, tegen 28,2% in 2024. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, pravda.sk, sita.sk, spravy.stvr.sk · gecontroleerd
- Ongeveer 19,6% van de Slowaken kan geen versleten meubels vervangen. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, pravda.sk, sita.sk · gecontroleerd
- 14,2% van de Slowaken kan zich niet elke tweede dag vlees, vis of een vergelijkbare vegetarische eiwitbron veroorloven. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, pravda.sk, sita.sk · gecontroleerd
- De regio's Prešov (13,5%) en Košice (11,9%) hebben de hoogste percentages ernstig materieel gebrek van Slowakije, terwijl Bratislava en Žilina met elk 1,9% de laagste percentages hebben. gemeld door nieuwsmedia: teraz.sk, sita.sk · gecontroleerd
- Bij de betaalbaarheid van een vakantie is de regionale kloof nog groter dan bij het algemene gebrekscijfer: in de regio Bratislava kan 13,3% zich geen vakantie veroorloven, tegen 37,2% in de regio Banská Bystrica en 36,4% in de regio Prešov. gemeld door nieuwsmedia: pravda.sk, sita.sk · gecontroleerd
Vaker Slowakije Vandaag in Google? Kies ons als voorkeursbron


